půjčovna lodí Ploučnice
jh

Půjčovna lodí Ploučnice – Klokočí.cz

Často kladené dotazy

Kde máme začít Plavbu po Ploučnici?
Určitě si nebudete chtít nechat ujít největší raritu, kterou řeka Ploučnice nabízí – skalní tunel – Průrvu v Novinách pod Ralskem. Pak se jako nástupní místa nabízejí dvě stanoviště.
Prvním je přímo místo v Novinách těsně nad Průrvou (mapa), druhým možným bodem pro začátek vodáckého putování po Ploučnici je městečko Stráž pod Ralskem (mapa) (od legendární Průrvy přibližně dva kilometry proti proudu).
Kde je vhodné zakončit plavbu po Ploučnici?
Vhodným cílem plavby po Ploučnici jsou tyto místa: Boreček, Brenná, Heřmaničky, Žízníkov nebo Česká Lípa.
Půjčujete na Ploučnici také rafty?
Na Ploučnici rafty nepůjčujeme. Ploučnice je na horním toku velmi úzkou říčkou, kde by raft projížděl jen velmi obtížně, řeka je na mnoha místech tak zarostlá, že zde mají problém projet i kánoe. V případě, že chcete vyrazit na vodu na raftu, pak zvolte řeku Jizeru, kde naše Půjčovna lodí Jizera – Klokočí.cz rafty půjčuje.
Nikdy jsem na vodě nebyl, je vhodná Ploučnice pro seznámení se s jízdou na kánoi?
Pro úplné začátečníky řeka Ploučnice vhodná není, měli byste mít alespoň základní znalosti o ovládání kánoe,
nebo si v lodi vézt zkušeného kormidelníka, který si z vás vychová pohotového háčka.
Jak mám podjíždět překážku?
Pokud Ti to jenom trochu situace dovolí, včas co nejvíce zbrzdi loď, buď co nejníže v kánoi, tedy zaklekni a předkloň se, tak abys chránil svůj obličej. (Raději se nevyhýbej překážce v záklonu.)
Kde jsou na Ploučnici vodácké hospůdky a kempy?
V tomto ohledu je Ploučnice poněkud specifická, žádné takovéto zázemí na řece nenajdete. Většina vodáků jezdí na Ploučnici právě pro její odlehlost od civilizace, hledají ještě kus země bez asfaltu, většinou táboří na divoko, uklidí po sobě, takže ráno když nasednou do lodí, nepoznáte, že tu někde přespávali.
Chceme se plavit na lehko a věci převážet kolem Ploučnice v autě, kde se dostaneme vozem k řece?
Tato otázka souvisí s předešlou. Ploučnice je obklopena divokou přírodou právě proto, že se autem lze dostat jen na několik málo míst, většinou jde o silniční mosty přes Ploučnici. Cesty, které jdou paralelně s vodním tokem jsou do jedné pod závorou a slouží jako cyklostezky. K Ploučnici se dostanete autem ve Stráži pod Ralskem, Novinách pod Ralskem, Mimoňi, Borečku (zde se také nachází velmi jednoduchý kemp, do kterého však můžete zajet vozem), Brenné, Heřmaničkách, Žízníkově a České Lípě.
Vyrážíme na Ploučnici na čtyři dny, ze Stráže pod Ralskem chceme doplout až do České Lípy.
Kolik věcí se mi vejde do kánoe?
Do středu kánoe Samba se vedle sebe vejdou dva padesátilitrové barely, sudy jsou vyrobené na zakázku k našim lodím, takže do kánoí přesně pasují. Vodotěsné barely jsou v ceně půjčovného, další nezbytnosti na delší výpravu jako je pitná voda, stan atd. můžete přepravovat ve špičkách lodi, tedy v duté přídi a zádi kánoe, celkem máte k dispozici 200 litrů zavazadlového prostoru, aniž byste omezili pohyb nohou pasažérů, cestování v kánoích Samba s plnou polní tak zůstává velmi komfortní.
Rád bych si udělal bližší představu o tom jak to na řece vypadá,
existuje nějaký fotoarchiv nebo videodokument o Ploučnici?

Společně s Českou televizí natočila naše Půjčovna lodí Ploučnice – Klokočí.cz díl z cyklu Toulavá kamera – Plavba po Ploučnici. Uvidíte v něm proplouvat vodáky skalním tunelem v Novinách pod Ralskem i jak vypadá meandrující Ploučnice u Brenné, kde se také natáčelo.